Teacup Yorkshire Terrier

      Yorkshire Terrier Teacup, Yorkshire Terrier, Ülkemizde terrier ırkının öncüsü konumundadır. O sevimli ve şirin görünümü ile İngiltere kökenli olup, boyutları konusunda 1.5 kg. dan 7-8 kg. ya kadar çıkabilen ağırlıkları bulunmaktadır. Yorkshire terrier ırkında tercih edilen ağırlık erişkin olması durumunda 1,5 ile 2,5 kg arasında olandır. Teacup Yorkshire Terrier ırkının en önemli özelliği tüy yapısının ipeksi olmasının yanında yere kadar uzanması dır. Lakin bu görünümüne erişkin olması durumunda ulaşabilmektedir. Yorkshire terrier ırkı doğduğunda tamamen koyu bir renkte olup, ilerleyen süreçte tüy yapısındaki renk değişiklikleri standartlarına ulaşmaktadır. Yorkshire terrier ırkının önemli özelliklerinden biride yüzünün yuvarlak bir yapıya sahip olmasıdır.

     Teacup Yorkshire Terrier gerek görünümü gerek ufaklığı ile özellikle bayanların rağbet  gösterdiği bir süs köpeğidir. Son zamanlarda internette yüksek talep görmeye başlayan boo (pomeranian) ırkı dahi  yorkshire terrier karşısında uzun süreli bir liderlik yapamayarak, birinci sıradaki fenomen yapısını Yorkshire terrier ırkına iade etmiş durumdadır.

     Teacup Yorkshire Terrier familyası kendi arasında Teacup yorkshire terrier, 0 numara yorkshire terrier, 1 numara yorkshire terrier olmak üzere boyut ve ağırlıklarına göre sınıflandırılmaktadırlar. Teacup Yorkshire Terrier  ırkı erişkin döneminde 1,5 kilodan, 7,5 kiloya kadar ağırlıkları görülebilmektedir. Mikroteacup yorkshire terrier olarak da adlandırılan ve yetişkin hale geldiğinde 1 kilonun bile altında olanlar dahi bulunmaktadır. Yorkshire terrier ırkı için ideal ağırlık 1,5 kilo ile 2 kilo arasında olanlar makbul sayılmaktadır. İnternette gördüğümüz ve bizim sayfa bannerında gördüğümüz yere kadar uzanmış tüy yapısına yorkshire terrier erişkin döneminde yani 1,5 yaşına geldiğinde ulaşabilmektedir.

Teacup Yorkshire Terrier